- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Utech india Differential Rewind Shafts, Friction Shafts-
Utech india Differential Rewind Shafts, Friction Shafts-
Our range of products include differential rewind shafts, friction shafts- utech india.
Differential Rewind Shafts, Friction Shafts- Utech india
Product Price: Rs 65,000 / NumberGet Best Price
Product Details:
| Air Shaft Type | Differential |
| Material | Stainless Steel |
| Core Inner Diameter | 76 mm |
| Shaft Length | 2500 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shaft Length (mm) | 100 mm |
| Is It Replaceable | Replaceable |
| Country of Origin | Made in India |
The body is made from chrome-plate steel or hard anodized aluminum. The friction plate can be made from polyurethane,
polyethylene, or rubber to max tension required.
To meet our customers’ special requirements, according to the drawing, we can make steel shaft head with different sizes.2.ApplicationA.Widely uesd for all kinds of Machines
It is used for slitting machine,coating machine,cutting machine,printing machine,compounding machine,paper making machine,bag
makeing machine, embossing machine and so on .It can greatly improve the working efficiency and the quality of products.
B.It also used for Material
Differential air shaft has been widely used in plastic film including electronic, capacitor, battery film, plastic wrap,
packaging, composite film, metal foil such as copper foil and aluminum foil, paper and pvc sheet.3.Air shaft friction FeatureOur differential air shaft with slipping friction can ensure the highest winding quality, and by keeping proper tension on all
rolls throughout the winding operation, materials will not show any problem.4.Working principleIt works under the theory that friction rings slip constantly in center of air shaft, and to keep same tension, some rings slip
faster than others. So tension of each roll can be controlled accurately, and permanent tension can also be gained to guarantee
the quality of roll.
According to different roll diameters, to control air pressure of air bag and to guarantee tension, a constant air pressure source
kept by rotary joint is required.
Yes! I am InterestedRequest A Callback