- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Air Expanding Shafts
Air Expanding Shafts
We are a leading Manufacturer of aluminium air shaft and air expanding shaft from Noida, India.
Aluminium Air Shaft
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Material | Aluminum |
| Shape | Round |
| Usage/Application | printing machine |
| Inner Diameter | 65 |
| Is It Replaceable | Replaceable |
| Color | Brown |
| Size | 2mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Air Expanding Shaft
Product Price: Rs 12,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Loading Capacity | 1 ton |
| Expanding Length | 1000 mm |
| Finishing | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Feature | Rustproof |
Established in year 2018, Utech India Innovative Engineering is a Manufacturer of pasta making machine, Air Expanding Shaft, Chapati Making Machine, pasta die and inserts, Valve Lock, Macaroni Die, etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback